شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۰۶

فاطمه اشدری نماینده شورای شورای اسلامی شهر در امور باغستان سنتی؛

خرید چاه های آب باغستان که از سالهای دور در شهرداری مطرح است، پیگیری می شود

حق بهره‌برداری از باغستان مختص باغداران است و ما نقش حمایتی داریم و به گفته خود باغداران حمایت شهرداری از باغستان اگرچه حمایت همه جانبه ای نبوده است ولی تا حدودی توانسته خواسته‌های باغداران را برآورده کند.

فاطمه اشدری عضو شورای اسلامی شهر  و نماینده شورا در امور باغستان ، ضمن گفتگو با نمایندگان باغداران و  توجه به خواسته ها و دغدغه های آنها گفت :باغستان باید مورد حمایت همه سازمان‌های متولی قرار بگیرد و سازمان باغستان به تنهایی نمی‌تواند از پس رفع نیازهای باغستان و باغداران برآید،  وقتی همه دست به دست هم بدهند وهر ارگانی بخشی از کار باغستان را عهده‌دار شود آن موقع تغییر جدی در باغستان مشاهده خواهد شد.

اشدری ادامه داد؛ به عنوان مثال کارخانه فولادی که قرار است با پساب تصفیه شده ناشی از فاضلاب شهری خنک شود یکی از آسیب های مخرب برای باغستان  است و باید با همفکری مسئولین مرتبط برایش تصمیم جدی گرفته شود و آبی که صرف خنک کردن کارخانه فولاد میشود باید در باغستان هزینه شود.

نماینده شورای اسلامی شهر در امور باغستان گفت: باغداران باید به ما زمان زمان بدهند و خیالشان راحت باشد که موضوعات باغستان از جمله موضوع رودخانه ارنجک با جدیت پیگیری خواهد شد تا نتیجه بخش باشد.

اشدری اضافه کرد: طبیعت زبان خودش را بلد است و ساختار غلط شهری است که مسیر رودخانه و سیل رو ها را تحت تاثیر قرار داده است. باید تصمیمی جدی برای رفع این معضلات گرفته شود و سازمان محیط زیست و متولیان کشاورزی برای دفاع از باغداران و باغستان سنتی به طور ویژه اقدام کنند.

 

این مقام مسئول اظهار کرد: متولی اصلی باغستان خود باغداران هستند و تکلیف ما ایجاد ارتباط سازنده باغداران و مسئولین مرتبط است که به طور مستقیم با باغداران مرتبط باشند و به مشکلات باغستان رسیدگی کنند به شرطی که همه باغداران با هم همفکر و همسو باشند و از خودخواهی  پرهیز کنند تا به یک مسیر صحیح و  ماندگار برسیم و از تصمیمات مخرب برای باغستان جلوگیری کنیم.

 

فاطمه اشدری خاطر نشان کرد:  باغستان سنتی از لحاظ فرهنگی اجتماعی بسیار مهم و ممتاز است و فضای سبز گسترده آن به عنوان ریه های تنفسی شهر برای شهروندان آسایش به ارمغان می آورد و باید برای معرفی باغستان سنتی، در ساختار تبلیغاتی شهری به صورت ویژه به آن توجه و تبلیغ شود تا علاوه بر شناسایی فرهنگ و رسوم و پیشینه قزوین به جامعه،  مسئولین بیشتر از گذشته به فکر حمایت از باغستان سنتی باشند.

ایشان گفت: باید باغداران نمونه توسط نمایندگان باغداران به منظور تجلیل و تکریم و معرفی به جامعه انتخاب شوند و در راستای انعکاس زیبایی های باغستان، سازمان زیبا سازی تصاویر باغستان را در تابلوهای بزرگ شهری به نمایش بگذارد.

عضو شورای اسلامی شهر و نماینده شورا در باغستان سنتی در پایان گفت: چاه های  آب موجود در منطقه و سطح باغستان باید تفکیک شوند و چاه هایی که مختص و در محدوه باغستان سنتی است باید به نفع باغستان بهره برداری شود و نباید آب آن در جاهای دیگر استفاده شود زیرا حق باغستان  و برای آبادانی باغستان است و در همین راستا طرح خرید چاه های آب که از سالهای دور در شهرداری مطرح بوده حتما باید انجام شود و پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت.

تصاویر مرتبط