چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۰۳

فاطمه اشدری عضو شورای شهر و نماینده شورا در امور باغستان:

️ نیازهای حداقلی باغداران برای فعالیت در باغستان باید فراهم شود

باغستان سنتی ظرفیت هویتی و فرهنگی است و باید از ابزار فرهنگی و هنری برای معرفی آن استفاده کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان باغستان های قزوین؛ فاطمه اشدری عضو شورای اسلامی شهر و نماینده شورا در امور باغستان از سازمان باغستان های سنتی بازدید و در نشستی با محمد کریم کاظم پور، مدیر عامل سازمان  پیرامون فعالیت های سازمان باغستان های سنتی و رفع مشکلات باغستان گفتگو و ارائه راهکار کردند. 


️در این جلسه که درخصوص بررسی و رفع موانع موجود در باغستان و حل مشکلات باغداران برای حفظ و نگهداری ازاین سرمایه ملی انجام شد،  فاطمه اشدری عضو شورای اسلامی شهر و نماینده شورا در امور باغستانهای سنتی گفت: موضوع باغستان یک موضوع فرهنگی است و باید از زاویه و منظر فرهنگی به آن پرداخت. 


وی افزود، برای حفظ و احیای باغستان می بایست از ابزار و ظرفیت های فرهنگی  حتما استفاده کرد و به این واسطه است که می‌توان ارزش های تاریخی و هویتی و میراث معنوی نیکان ما که برای این عرصه طبیعی کم نظیر، زحمات بسیاری کشیده اند را تبیین و به نسل جدید انتقال داد. 

 اشدری در این دیدار اظهار کرد: باغستان باید به معنای واقعی کلمه میراث فرهنگی باشد و ظرفیت مهمی برای گردشگری و معرفی آداب و رسوم و سبک زندگی و اقتصاد سازنده گذشتگان ما است.


نماینده شورای اسلامی شهر در باغستان سنتی ادامه داد: این درست است که باغستان فضایی  برای ارتزاق و اقتصاد یک گروه از افراد جامعه که  آن موقع بیشتر باغدار و کشاورز بوده اند، بوده است ولی ابعاد آن  به این ویژگی مهم محدود نمی‌شود و هویتی است که باید از تمامی جوانب بررسی شود و ساختار سازنده و ممتاز آن در عرصه های ملی و بین المللی معرفی و بخصوص به نسل جوان و کودکان ما که آینده سازان شهر تاریخی قزوین هستند معرفی شود. 


این مقام‌ مسئول تاکید کرد: بهترین روش برای معرفی هرچه بهتر ظرفیت های ممتاز باغستان که از آن یاد کردیم ، استفاده از ابزار فرهنگ و هنر و نگاه فرهنگی در برنامه ریزی های مرتبط با موضوع باغستان و تدوین پیوست های فرهنگی در کنار طرح های توسعه ای است.


فاطمه اشدری خاطر نشان کرد:نزدیک سه هزار هکتار فضای سبز عالی و اقتصادی چسبیده به شهر تاریخی قزوین که دارای نظام خاص آبیاری حداقلی به شیوه غرقابی که منجر به پشتیبانی از سفره های زیرزمینی آب می گردد ، برای سلامتی و لطافت شهر بسیار موثر است و باید شرایطی را فراهم کرد که مالکین و دست اندر کاران امیدوار به ادامه فعالیت باشند و نیازهای حداقلی امور باغداری ضمن حفظ هویت و شکل سنتی باغستان برایشان فراهم شود.


در این جلسه مدیرعامل سازمان باغستانهای سنتی شهرداری قزوین ، گزارشی از وضعیت موجود،  ظرفیت ها ،  طرح ها و مشکلات مرتبط ارائه کرد و محقق نشدن بودجه های در نظر گرفته شده برای باغستان را بزرگترین مانع در روند برنامه ریزی و انجام امور دانست.

تصاویر مرتبط