یکشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۰۶

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین:

حفظ باغستان نیازمند ساختار مستقل و مدیریت واحد توسط باغداران است

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین گفت: حفظ باغستان نیازمند ساختار مستقل، مدیریت متمرکز و واحد توسط باغداران به عنوان صاحبان اصلی و شایسته آن است.

به گزارش روابط عمومی سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین ؛ جلسه شورای باغستان های قزوین روز شنبه با حضور هدایت الله جمالی پور استاندار، لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی، علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری، یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای، فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی، کاظم پور مدیر عامل سازمان باغستان، طاهرخانی شهردار، جمعی از مدیران و باغداران سنتی و بهره برداران در محدوده باغات سنتی قزوین برگزار شد.

علی فولیان در این نشست اظهارکرد: به اهمیت باغستان سنتی قزوین در سفرنامه ناصرخسرو در 1100 سال قبل اشاره شده که نشان می دهد یک میراث کهن و هویت اجتماعی مردم قزوین است.

وی افزود: باغستان سنتی قزوین به گونه ای طراحی شده که عامل اکوسیستم است و از سیلاب و گرد و غبار جلوگیری می کند و با این اهمیت ویژه حقش نیست در معرض بی برنامگی قرار گرفته و نابود شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین بیان کرد: یک کار تحقیقاتی توسط مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با عنوان« زوال باغستان سنتی قزوین، تحلیل روند و ضرورت تغییر سیاستی » انجام شده که با مطالعه آن حال باغستان از ابعاد مختلف معلوم می شود.

فولیان گفت: در این گزارش اهمیت اکولوژیک، تاریخی و تمدنی، اقتصادی، روند و عوامل نابودی، از بین رفتن ساختار اجتماعی، جاده کشی در باغستان، کمبود آب، نا امنی، آتش سوزی، طرح احیای باغستان سنتی، تضعیف نهاد اجتماعی باغستان، رانت حاصل  از تغییر کاربری زمین، قانون حفظ و گسترش فضای سبز مطرح شده و مطالعه آن نشان می دهد برای حفظ باغستان به عنوان ریه شهر نیازمند عزم جدی همه مسئولان هستیم.

وی اضافه کرد: اگر باغستان را به خود باغداران بسپاریم آن را بهتر اداره می کنند و سپردن امور آن به شهرداری نه قانونا درست است و نه شهرداری با این همه مشکلات و تعدد وظایف قادر به انجام آن است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یادآورشد: جنس خدمات باغداران با شهرداری فرق دارد لذا امروز به یک ساختار مستقل و مدیریت توسط افراد دارای اهلیت و صلاحیت نیاز داریم که صاحبان باغ شایسته ترین هستند.

فولیان اظهارکرد: دستگاه قضایی آمادگی دارد برای حفاظت از باغستان به عنوان یک میراث کهن فرهنگی و ارزشمند به متولیان کمک کند و در این راستا کمیته صیانت از باغستان را تشکیل داده ایم که به عنوان حقوق عامه وارد موضوعات می شود.

وی تصریح کرد: ممنوعیت تغییر کاربری و جمع آوری ادوات غیرمجاز و کمک به مرمت چاه خانه ها، بررسی طرح های عمرانی که حقوق باغستان را نادیده بگیرد مورد توجه دستگاه قضایی قرار دارد.

فولیان اضافه کرد: با استفاده از اساتید مجرب و دانشگاهیان تلاش می کنیم در صیانت از باغستات مشارکت کنیم و شعب ویژه رسیدگی به امور باغستان هم راه اندازی شده است. 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین بیان کرد: با پلمب واحدهای ضایعاتی در پهنه باغستانها که اموال مسروقه خرید و فروش می کنند و جمع آوری معتادان متجاهر در راستای صیانت از باغستانها با جدیت همکاری می کنیم.

تصاویر مرتبط