یکشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۰۶

مدیرعامل سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین:

مرمت چاه خانه های باغستان سنتی قزوین در اولویت قرار گیرد

مدیرعامل سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین گفت: مرمت و احیای 102 چاه خانه در باغستان سنتی قزوین با همکاری میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی و شهرداری در اولویت قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین؛محمد کریم کاظم پور در جلسه شورای باغستان های قزوین گفت: از مجموع بیش از 6 هزار هکتار باغستانهای قزوین متاسفانه در سالهای گذشته بیش از نیمی از آن تخریب و نابود شده و در حال حاضر 2500 هکتار باقیمانده که اگر برای آن برنامه مدونی نداشته باشیم و نتوانیم از اعتبارات ملی استفاده کنیم این میزان هم در معرض تهدید جدی است.

وی بیان کرد: باغستان با داشتن خرده مالکان و صاحبان باغات بزرگتر با چالش های جدی روبروست و باید در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بتوانیم این چالش ها را برطرف کرده و در مسیر احیای باغستان و حفظ آن اقدام کنیم.

ضرورت احیا و مرمت چاه خانه‌های باغستان سنتی قزوین

وی گفت: احداث چاه خانه جدید در باغستان ممنوع شده و باید به گونه ای اقدام شود که توقع جدید میان باغداران در این زمینه ایجاد نشود اما لازم است احیا و مرمت چاه خانه ها در دستور کار قرار گیرد.

کاظم پور افزود: با توجه به اهمیت و نقش چاه خانه ها در باغستان سنتی قزوین اگرچه صلاح نیست که مجوزهای جدید احداث چاه خانه داده شود ولی می توان با همکاری و هماهنگی دستگاه های متولی از جمله سازمان جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و سازمان باغستان زمینه مرمت و احیای چاه خانه های قدیمی را تسریع کرد.

مدیرعامل سازمان باغستانهای سنتی شهرداری قزوین تصریح کرد: بیش از 102 چاه خانه در باغستان موجود است که تاکنون فقط 3 مورد آن مرمت شده و برای بقیه باید برنامه ریزی کنیم.

کاظم پور یادآورشد: باغستان قزوین به‌عنوان یک میراث ملی است که تخریب آن پیامدهای زیست ‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی فرا استانی دارد و می تواند استانهای هم جوار را نیز تحت تاثیر قرار دهد لذا احیا و صیانت از آن یک الزام زیست محیطی و حیاتی است.

وی گفت: مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به دلیل اهمیت باغستان قزوین، گزارشی را در این ‌باره تهیه‌کرده که می تواند در تصمیم گیری های مدیران نیز مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان باغستان قزوین تصریح کرد: دستور رئیس‌جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است زیرا باغستان یک ظرفیت مستعد کشاورزی، یا باغ معمولی نیست بلکه عرصه و ارزش هویتی و میراثی دارد.

وی افزود: اجداد ما در شهر بی‌آب قزوین برای ساختن این مجموعه بزرگ هویتی زحمات زیادی متحمل شدند و کاشت قابل توجهی درخت و تامین فضای سابزی انبوه یک اثر ارزشمند در اکوسیستم منطقه است و ما وظیفه داریم از آن بخوبی صیانت کنیم.

وی تاکید کرد: استاندار قزوین به نمایندگی از دولت، رئیس شورای باغستان سنتی است، شهردار قزوین نیز رئیس هیئت‌مدیره بوده و سیستم اداری و سازمانی باغستان بر عهده شهرداری و دستگاه‌های موازی که در این شورا حضور دارند نیز شامل آب منطقه‌ای، میراث فرهنگی، محیط‌زیست، منابع طبیعی و امور اراضی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی و سازمان باغستان سنتی دبیر این تشکیلات است.

کاظم‌پور بیان کرد: باغستان ثبت ملی شده و جنبه میراثی آن اهمیت بالایی دارد بنابراین بخش مهمی از کار با هماهنگی حوزه میراث فرهنگی باید تنظیم شود.

تصاویر مرتبط