یکشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۰۶

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین:

سازمان باغستان باید متولی اصلی ساماندهی و تصمیم گیری در خصوص باغات قزوین باشد

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین گفت: سازمان باغستان باید متولی اصلی در تهیه و تنظیم مقررات و ارائه راهکار برای صیانت از باغستان ها باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان باغستان های سنتی؛لطف الله سیاهکلی در نشست شورای باغستان های قزوین اظهارکرد: باغستانهای سنتی قزوین یک میراث ارزشمند و بی نظیر است که به تلطیف هوا،  پیشگیری از سیلاب ها و گرد و غبار بسیار موثر بوده و اگر بی توجهی ما به حفظ این میراث گرانبها ادامه یابد آینده استان و حتی پایتخت تهدید می شود.

وی افزود: با مطالعه وضعیت مدیریت باغستان سنتی توسط گذشتگان می توانیم از تجارب آنها که می توانستند حدود شش هزار هکتار باغستان را سیراب کنند استفاده کرده و نگذاریم این ثروت ملی تخریب شود.

سازمان باغستان متولی اصلی برای تهیه مقررات حفظ باغستان باشد

سیاهکلی تصریح کرد: هر جا دولت دخالت کرده و خواسته با رویکرد دولتی کارها را جلو ببرد موفق نبوده ایم و در مورد باغستان هم تنها راهکار این است که بخش دولتی نظارت و بسترسازی کند و بقیه کارها به خود باغداران سپرده شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین یادآورشد: سازمان باغستان تشکیل شده اما اختیار ندارد و هر دستگاهی خودش تصمیم می گیرد که مقررات وضع کند و به بهانه های مختلف مانع حفظ باغستان شده است.

سیاهکلی گفت: میراث فرهنگی نباید تصدی گری کند و به بهانه ثبت باغستان در زمره آثار ملی به نیازهای این بخش بی توجه باشد لذا پیشنهاد می کنیم سازمان ملی باغستان متولی اصلی باشد و مقررات توسط این سازمان تهیه و نوشته شده و در شورای باغستان تصویب و سپس اجرایی شود.

نماینده قزوین البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی یادآورشد: تامین آب برای سیراب شدن باغستان از مهمترین نیازهای بهره برداران است و در حال حاضر بخشی از آب مورد نیاز از رودخانه فصلی تامین می شود اما حدود 70 درصد آن در مسیر انتقال هدر می رود که در صورت احداث کانال آب به مسافت 17 کیلومتر می توانیم بخشی از مشکلات را حل کنیم که از جهاد سازندگی انتظار داریم در این زمینه اقدام کند.

سیاهکلی اظهارداشت: مسیر انتقال آب حدود 35 کیلومتر است اما با حدود 17 کیلومتر کانال ضمن استفاده بهینه از منابع آبی می توانیم دغدغه باغداران را حل کنیم.

ساخت اتاقک در باغات ضروری است

وی اضافه کرد: متاسفانه کسانی که برای باغداران تصمیم می گیرند آشنایی ضمنی هم با کار باغداری ندارند و هنوز نتوانسته ایم برای ساخت یک اتاقک که ابزار آلات باغبانی در آن نگهداری شود و مکانی برای استراحت کوتاه مدت باغدار باشد ومجوز صادرکنیم

سیاهکلی تصریح کرد: به نظر می رسد میراث فرهنگی همچنان با قوانینی که قادر نیست به نیازهای امروز پاسخ دهد کار می کند در حالی که این نیازها امروز فرق کرده و مطالبات جدیدی ایجاد شده و محدودیت هایی که توسط میراث فرهنگی و شورای عالی معماری و شهرسازی اعمال می شود،  منطقی نیست و ما هم در مجلس آمادگی داریم برای اصلاح این قوانین و پاسخگویی به حداقل نیازهای ضروری باغداران پیگیری لازم را انجام دهیم.

امنیت باغات با حضور مستمر باغداران ممکن می شود

وی گفت: امروز امنیت باغستانها یک دغدغه جدی است و اگر ما شرایطی را مهیا کنیم که باغداران به همراه خانواده بتوانند برای سرکشی و نگهداری از باغات حضور بیشتری داشته باشند و اتاقکی برای استراحت موقت آنها ساخته شود حتما امنیت نیز بالا می رود.

سیاهکلی گفت: خود باغداران بهترین مدیریت را دارند و بلدند چگونه از باغ خود نگهداری کرده و آب و امنیت آن را تامین کنند به شرط آن که ما دولتی ها مانع نشویم و تصمیمات درست بگیریم و نظارت کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین اظهارکرد: مشکلات باغستان سنتی قزوین قابل حل شدن است به شرط آنکه همه کارها توسط سازمان باغستان صورت گیرد و سایر دستگاههای متولی بر عملکرد آن نظارت کنند.

تصاویر مرتبط