یکشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۰۶

استاندار قزوین:

حل مشکلات باغستان فقط با مشارکت باغداران ممکن می شود

استاندار قزوین گفت: تصمیم گیری در مورد حل مشکلات اساسی باغداران از جمله تامین آب، امنیت و راه دسترسی فقط با نظر و مشارکت باغداران نتیجه می دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین ؛ جلسه شورای باغستان های قزوین روز شنبه با حضور هدایت الله جمالی پور استاندار، لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی، علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری، ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای، فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزری، کاظم پور مدیر عامل سازمان باغستان، طاهرخانی شهردار، جمعی از مدیران و باغداران سنتی و بهره برداران در محدوده باغات سنتی قزوین برگزار شد.

هدایت الله جمالی پور در این جلسه گفت: جلساتی که برای باغستانها تشکیل می شود باید نتیجه بخش باشد تا باغداران به مسئولان اعتماد کنند و امیدوار باشند مشکلاتشان حل می شود.

وی افزود: حفظ باغستان فقط با اراده و عزم باغداران و مشارکت آنها ممکن می شود واگر ما درست تصمیم نگیریم کارهای گذشتگان نیز از بین می رود.

جمالی پور یادآورشد: باید بپذیریم که تصمیمات اشتباه دولتی ها در کنار سایر عوامل از جمله اقتصادی نبودن باغستان و بی توجهی برخی بهره برداران به نگهداری باغات باعث شده مساحت باغستان سنتی از 6 هزار هکتار به 2500 هکتار کاهش یابد و مابقی آن نیز در معرض خطر باشد.

وی گفت: باید به باغداران اختیار دهیم و از دیدگاه و راهکار آنها برای حفظ باغستان استفاده کنیم و این که میراث فرهنگی فقط اعلام کند باغستان در فهرست آثار ملی قرار گرفته و برای حفظ آن کاری نکند پذیرفته نیست.

استاندار قزوین تصریح کرد: به نظر می رسد باید میراث فرهنگی کمی فعالتر عمل کند و در موضوعاتی مانند دولتخانه صفوی و گراند هتل که آنها نیز میراث مهمی است تصمیم مناسب بگیرد و تعیین تکلیف کند و در باغستان هم موضع منفعلانه و بازدارنده نداشته باشد.

جمالی پور افزود: باید بپذیریم تصمیمات مسئولان دولتی زمانی نتیجه بخش خواهد بود که از نظر مردم و باغداران هم استفاده کنیم و در همه کارها صاحبان باغستانها را مشارکت دهیم تا این میراث ارزشمند حفظ شود در غیر این صورت کارها مغفول می ماند.

استاندار قزوین با تشکر از پیشنهادهای کارشناسی دکتر سیاهکلی رئیس مجمع نمایندگان استان برای صیانت از باغستانهای سنتی قزوین یادآورشد: اگر سازمان باغستان راه اندازی شده باید بر اساس اساسنامه فعالیت کند و راهکارهای کاربردی را اجرایی کند زیرا نگاه دولتی ها همیشه مناسب نیست و نتوانسته تاکنون به این وضعیت سامان دهد.

وی اظهارکرد: تصمیمات ما بدون نظر باغداران خسارت بار است لذا تاکید جدی داریم حتما نظر صاحبان باغات گرفته شود و پس از بررسی دقیق نقاط ضعف و قوت برای تصمیم گیری و نیز تقویت جایگاه سازمان باغستان ها اقدام شود.

جمالی پور گفت: از تشکل های مردمی، سمن ها و همه کسانی که دغدغه باغستان را دارند باید نظرخواهی کنیم و دیدگاه آنها را با نظر باغداران منطبق کرده و به یک جمع بندی برسیم و محور کارها  فقط باغداران باشد.

حفظ باغستان سنتی اولویت اصلی مسئولان قزوین

استاندار قزوین تصریح کرد: اولویت اصلی ما حفظ باغستان است و این سرمایه ملی باید حفظ شود و در این میان حل مشکلات اساسی آن از جمله سند دار شدن باغات، تامین آب و راه دسترسی، مجوز ساخت اتاقک و برقراری امنیت نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: سند دار شدن باغات مهم است و این که بخواهیم بلافاصله یک باغی که سند ندارد به نام دولت کنیم ایراد دارد و اعلام می کنیم ثبت اسناد حق ندارد هیچ باغی را به نام دستگاه دولتی سند ثبت کند.

جمالی پور اظهارکرد: برای ساماندهی وضعیت مالکیت باغستان لازم است طرح آمایش و کاداستر باغستان اجرا شود و هزینه آن را با مشارکت شهرداری و سازمان برنامه و بودجه تامین می کنیم.

ردیف دار شدن باغستان الزامی است

استاندار قزوین یادآورشد: نگهداری باغستان با داشتن مالک خصوصی، هزینه های سنگینی دارد و چون میراث ملی است باید کمک کنیم تا ردیف دار شود و از محل اعتبارات ملی برای صیانت از آن اقدام کنیم.

وی گفت: لازم است با پیگیری لازم در تعیین ردیف بودجه برای شهرداری یا جهاد کشاورزی و نیز با کمک نمایندگان در بودجه سال آینده این ردیف دیده شود تا بتوانیم حفاظت باغستان را عملیاتی کنیم.

جمالی پور تامین آب باغستان را از اولویت های دیگر دانست و اظهارکرد: باید برای آبیاری با روش های مدرن در باغستان طرح و برنامه ارائه شود و شش ماه فرصت داده می شود تا مطالعه تامین آب باغستان سنتی آماده و ارائه شود تا برای آن تصمیم گیری شود.

استاندار قزوین بیان کرد: پیشنهاد می کنیم کمیته ای وضعیت اجرای مصوبات جلسات را بررسی کرده و هر نوبت گزارش کاملی ارائه کند تا جلسات خروجی داشته باشد و باغداران به مسئولان بی اعتماد نشوند.

وی در خصوص ضرورت ساخت اتاقک نگهداری نهاده های کشاورزی در باغات هم گفت: حتما لازم است برای استراحت باغداران و نگهداری ابزار آلات باغداری مجوز ساخت یک اتاقک کوچک و محدود با رعایت الزامات زیست محیطی و منابع طبیعی به شرطی که به اصالت باغستان آسیب نزند صادر شود اما قبل از آن نیازمند مطالعه کارشناسی هستیم.

جمالی پور گفت: سیاست ما حفظ باغستان است و همه باید کمک کنند تا این کار مهم محقق شود و ضمن مشارکت دستگاههای عضو سایر ادارات هم در صورت لزوم همکاری کنند تا کارها سامان یابد.

استاندار قزوین همچنین خواستار تشکیل کمیته تخصصی برای بررسی راهکارهای اقتصادی کردن باغستانهای قزوین شد.

تصاویر مرتبط