سه‌شنبه ۱۳۹۷/۰۳/۲۲

رحمانی، مدیرعامل سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین:

بحران کم آبی در سال جاری تاثیری روی باغستان سنتی قزوین نداشت

حمید رحمانی، مدیرعامل سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین گفت: کم آبی که بحران اصلی کشور در سال های أخیر به شمار می رود، باغستان های سنتی قزوین را نیز تحت تأثیر قرار داده بود که خوشبختانه با همکاری مسئولان و تلاش های این سازمان، بحران کم آبی در سال جاری تاثیری روی باغستان سنتی قزوین نداشت و این مهم مدیریت شد .

به گزارش روابط عمومی سازمان باغستان های سنتی شهرداری قزوین، حمید رحمانی افزود: یکی از معضلاتی که به حیات باغستان تأثیر می گذارد کم آبی است که در صورت عدم رسیدگی به این معضل و عدم برنامه ریزی دقیق در این زمینه موجب نابودی میراث هزار ساله قزوین می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه  باغستان سنتی قزوین یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در قزوین است باید در راستای حفظ و نگهداری آن ها تلاش کنیم که سازمان باغستان های سنتی گام های موثری در این راستا برداشته است.

حمید رحمانی گفت: کشاورزی و تولید محصول این باغ ها در گرو تأمین آب به میزان کافی است که در سال های أخیر بحران کم آبی موجب کاهش تولید محصول در باغستان های سنتی شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: طی سال جاری با افزایش نزولات جوی و جریان آب در رودخانه های فصلی که یکی از مهم ترین  منابع آب  برای آبیاری به شمار می‌روند باغستان‌ها به میزان کافی آبیاری شدند.

رحمانی اظهار کرد: یکی دیگر از منابع آبی کانال طالقان است که  هر سال با اختصاص مقدار معینی،  نقش به سزایی را در تأمین آب ایفا می کند.

وی  در ادامه این خبر گفت:  در سال جاری نیز با رایزنی های صورت گرفته توسط سازمان باغستان های سنتی و تلاش ارگان های مرتبط و مسئولان، این سازمان موفق به دریافت  2/5  میلیون متر مکعب آب از کانال طالقان شد و آب مورد نیاز باغستان ها تأمین شد.

رحمانی به سایر اقدامات این سازمان در راستای تأمین آب مورد نیاز باغستان ها اشاره و تصریح کرد:  نصب بند و کشو، لایروبی و آماده سازی بستر  رودخانه ها و... نیز از اقدامات صورت گرفته  توسط این سازمان می باشد که از هدر رفت آب در فصل آبیاری جلوگیری کرده است.

این مسئول خاطر نشان کرد: با پیگیری های مستمر و همکاری استاندار، اعضای شورای شهر، شهرداری و سایر ارگان  های مرتبط در سال جاری موفق به نجات باغستان ها از بحران  کم آبی  شده ایم.

رحمانی بیان کرد: این میراث ارزشمند ریه های قزوین هستند که باید همه افراد جامعه برای حفظ حیات آن ها تلاش کنند.

تصاویر مرتبط